Jak wygląda proces prowadzenia projektu w firmie?

Chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, że proces zarządzania projektami w firmie jest dosyć skomplikowany. Sytuacja staje się tym trudniejsza, im bardziej zawiły jest konkretny projekt.

Od czego zacząć? Jaką metodykę zarządzania projektami wybrać? Jakim kluczem kierować się dobierając poszczególnych członków zespołu projektowego?

To tylko niektóre pytania, z jakimi codzienne w swojej pracy zawodowej mierzą się osoby odpowiedzialne za kwestie zarządzania. Szkolenie Scrum może pomóc w podjęciu najważniejszych decyzji w tym zakresie.

Zarządzanie projektami – o co w ogóle chodzi?

Sporo firm realizuje zadania zlecone przez klienta. Może to być na przykład postawienie nowej strony internetowej, czy stworzenie dedykowanej aplikacji na telefony komórkowe. Zarówno jedno, jak i drugie zadanie prawdopodobnie będzie realizowane w formie projektowej, a do takiego projektu zostanie zaproszony zespół pracowników o określonych kompetencjach.

Aby móc realizować projekt, trzeba przede wszystkim wiedzieć to, nad czym się będzie pracowało. W zależności od tego, czy wybór padnie na tradycyjną metodykę zarządzania, czy też do głosu dojdą metody zwinne, to cały proces zarządzana będzie wyglądał nieco inaczej.

W modelu tradycyjnym zostanie nakreślony cel oraz szczegóły jego realizacji w wyznaczonym czasie. W drugiej opcji wyznaczone zostaną krótkie sprinty, czyli etapy.

Kto jest kim w Scrumie?

Każdy framework ma swoje założenia, podobnie jest też że Scrum. Chcąc płynnie się poruszać w tej metodyce, należy dobrze ją poznać, a szkolenie Scrum może być do tego najlepszą okazją. Warto na początek zastanowić się, jaką rolę będzie się odgrywać w zespole i na podstawie tego wybrać odpowiednie szkolenie.

Szkolenia Scrum master, szkolenie Scrum developer, szkolenia Scrum product owner – każda z tych propozycji, to wartościowe szkolenie, dzięki któremu znacznie można podnieść poziom kompetencji zawodowych, a prowadzenie każdego, nawet najbardziej skomplikowanego projektu, stanie się wówczas czystą przyjemnością.